Beskrivelse af foreningens rytmiske damehold Queens (20+)

Træning mandag 19-21.

Queens er et hold, for dig der gerne vil bruge din krop på mange forskellige måder, lave fede serier med og uden håndredskab, og have det sjovt. Vi er både unge og liiidt ældre piger/kvinder. Grundtræning og puls kombineret med legende elementer, og lækre bevægelser.

Vi skal også arbejde med forskellige tempi, kanon og retninger i grupper. Sæsonens håndredskab bliver tov, så vi skal selvfølgelig sjippe, kaste og svinge (ps vi sjipper på forskellige niveauer alt efter hvad vi kan holde til). 

Opvisningsprogrammet vil være varieret fra det friske til det mere bløde og feminine.

Jeg regner med at vi deltager i 5 opvisninger.

Kom og vær med til fællesskab, bevægelse og udfordringer.

Jeg glæder mig til at se dig!

Birgitte Langkilde Jakobsen